Niepodległość, Odrodzenie Rzeczypospolitej – Dmowski i Paderewski na Konferencji w Wersalu (wideo)

Print Friendly, PDF & Email

Sukces Dmowskiego na konferencji pokojowej w Paryżu, czyli: Traktat Wersalski i odrodzenie Rzeczypospolitej

29 stycznia 1919 roku w czasie konferencji w Paryżu miało miejsce słynne wystąpienie Romana Dmowskiego na temat Polski. Polski dyplomata płynnie mówił przez 5 godzin po angielsku i francusku o aspiracjach odradzającej się Rzeczypospolitej. Dmowski mówił o granicach Polski i roszczeniach. Przedstawił nową mapę Polski z tzw. linią Dmowskiego. Dmowski mówił do przywódców zwycięskich mocarstw i szczegółowo odpowiadał na zadawane przez nich pytania. Dmowski doskonale znał sprawy geograficzne i demograficzne dotyczące ziem polskich. Dzięki temu rzeczowemu wystąpieniu, argumentacja Dmowskiego stała się sprawą kluczową, w zakresie dalszych negocjacji dotyczących nowych polskich granic.
Roman Dmowski w Paryżu mówił w imieniu całego Narodu Polskiego, któremu po 123 latach przywracał miejsce na mapie Europy.
Roman Dmowski był perfekcyjnie przygotowany do swojego wystąpienia. Kiedy się dowiedział, że tłumacz ma żydowskie pochodzenie – nie dopuścił go do głosu.

28 czerwca 1919 roku został podpisany Traktat Wersalski, czyli dokument kończący I wojnę światową. W imieniu Polski podpisy swoje złożyli: Premier Ignacy Paderewski i Roman Dmowski. Roman Dmowski stanął na szczycie swojej kariery, mając największy wkład w odrodzenie się państwa polskiego.

Piotr Moskwa
**************************

Zapraszamy na film pt. Dmowski i Paderewski na Konferencji w Wersalu
Prosimy o rozpowszechnianie naszych informacji.
Publikacje filmowe i wiadomości są możliwe dzięki wsparciu finansowemu naszych czytelników i widzów.
Jak nas można wspierać ? Zasady wsparcia zostały opisane w zakładce „Wsparcie
Bardzo dziękujemy za pomoc.

Redakcja Generalna
Polskie Media Niezależne 1998-2021
Filmoteka – Zbiory Chronione
Filmoteka Filmów Cenzurowanych
Polska, 11 listopad 2021 rok, godz. 23:10

Dodaj komentarz